Kaip elgtis, kad kompostai pavyktų?

Kompostas yra vienas geriausių natūralių trąšų, kurias galima pasigaminti patiems. Tai ypač geras būdas, deja, reikalaujantis nemažai laiko ir žinių. Lietuvoje keletas įmonių teikia kompostų priežiūros ir kompostavimo paslaugas kompostasbei konsultuoja, kaip kompostai turėtų būti prižiūrimi. Jei nusprendėte savo namie ar sode užsiimti kompostavimu, teks kaip reikiant pasidomėti šia trąšos gavimo priemone.

Kada pradėti?

Kompostavimas yra ilgalaikis procesas, kuris turi būti nuolat prižiūrimas. Specialistai teigia, jog susirūpinti dirvožemio gerove niekada nevėlu, taigi, kompostui laikas visuomet tinkamas. Tačiau geriausiai tai pradėti pavasario ar rudens pradžioje.

Kadangi kompostai bręsta ne taip greitai, kaip norėtųsi, reikia žinoti, kur yra tinkama vieta kompostui. Geriausiai tam yra nuošalesnė sodo vieta pavėsyje. Galima rinktis specialų kompostavimo konteinerį arba kompostą brandinti tiesiog ant žemės pasirinktoje vietoje. Verta žinoti, jog pastarieji kompostai bręsta bent metais ilgiau.

Ką kompostuoti?

Daugelis pradedančių kompostą dvejoja, ką iš tiesų galima mesti į kompostą. Jei norite subrandinti natūralų ir turtingą kompostą, turite atkreipti dėmesį į tai, ką naudojate kompostui. Labiausiai patartina kompostuoti buitinės maisto atliekos: daržovės, augalai, gėlės, žievelės, kavos ar arbatos tirščiai, kiaušinių lukštai, naminių gyvūnų išmatos, lapai. Patartina labai atsargiai elgtis su  piktžolėmis, kad jos komposte nesuvešėtų, o mėsos ir skerdienos likučių kompostuoti griežtai negalima, nes taip galite pažeisti visą komposto brandą ir privilioti kenkėjų.

Kaip prižiūrėti?

Kompostai turi būti nuolat prižiūrimi. Vien mesti atliekas čia nepakanka. Kad kompostas bręstų ir atneštų naudos, reikia tinkamai juo rūpintis. Svarbiausi – prižiūrėti tinkamą komposto temperatūrą, vėdinti bei maišyti kompostą. Kai kurie žmonės renkasi net kelių kompostų trąšų gamybą vienu metu. Taip visuomet turite brandaus komposto, kurį galite naudoti tręšimui.

Specialistai teigia, jog kompostuojant svarbiausia nuolat vartyti kompostą, kad šis nepasiektų per aukštos temperatūros. Taip pat norėdami palaikyti itin efektyvų kompostą, galite rūpintis papildomų medžiagų priemaišų. Jei Jūsų turimas kompostas paruoštas daugiausiai iš lapų ir augalų, galite papildomai pasirūpinti kalio priemaišomis. Pagal kiekvieno komposto rūšį galite pasistengti šiek tiek praturtinti jo natūralių medžiagų turinį.

Rekomenduojama:
 
Sony ZS-RS70BTB magnetola NFC/BT
 
Philips 22PFS5303/12 22“ (55 cm), Full HD Ultra Slim LED, 1920 x 1080 pixels, DVB T/C/T2/T2-HD/S/S2, Black
 
Navitel E500 Magnetic navigacija 8GB
 
Prestigio PFP1242DUO Grace B1 mobilus telefonas Black
 
3MK NaturalCase Huawei, Mate 10 Pro, Polypropylene, Transparent Black

About admin